FCM Alexandria a promovat în Liga a 3-a

FCM Alexandria a promovat în Liga a 3-a. Alexăndrenii au câștigat barajul de promovare cu scorul general de 4 la 2 (3-1 în tur).

41 de campioane de judeţ din România, printer care și FCM Alexandria ar fi trebuit să se vor înfrunte sâmbătă, 25 iunie, de la ora 17:30, în returul celor 21 de meciuri ale barajului pentru obţinerea promovării în Liga 3. Totuşi, două dintre aceste meciuri nu vor avea loc.

FC Hidişel (BH) a anunţat că nu va participa la baraj, fiindcă nu are bani să susţină o posibilă prezenţă în Liga 3, astfel că Recolta Dorolţ (SM) a obţinut promovarea la “masa verde”. Și Pandurii Cerneţi (MH) a trimis la federaţie înştiinţare că nu se prezintă la returul cu CSM Şcolar Reşiţa (CS), deoarece nu are bani de deplasare. Învinşi în meciul tur cu 6-1, mehedinţenii s-au temut de o umilinţă şi mai mare la Reşiţa, astfel că au decis să nu mai facă deplasarea, acesta fiind de fapt motivul pentru neprezentare. În această situaţie, CSM Şcolar Reşiţa este a doua campioană judeţeană care a obţinut promovarea în Liga 3.

Pe lângă cele 2 promovate fără să dispute meciul retur, alte 19 echipe au reușit să se impună și astfel să promoveze în Liga a 3-a. Printre ele și FCM Alexandria.

Sportul Chişcani (BR), Axiopolis Cernavodă (CT), Arsenal Malu (GR), Flacăra Moreni (DB), CS Păuleşti (PH), Petrolul Berca (BZ), Avântul Valea Mărului (GL), Siretul Lespezi (IS), Voinţa Ion Creangă (NT), FC Bistriţa (BN), Viitorul Ulmeni (MM), Mureşul Vinţu de Jos (AB), Gloria Lunca Teuz Cermei (AR), Ripensia Timişoara (TM), CSM Şcolar Reşiţa (CS), CS Şirineasa (VL), FC Hermannstadt (SB), FC Argeş 1953 Piteşti (AG), Olimpic Cetate Râşnov (BV), FCM Alexandria (TR) şi Recolta Dorolţ (SM) au obţinut promovarea în Liga 3 în urma manşei duble a barajului. Învinsele vor evolua în următorul sezon tot în campionatul Ligii 4.

C. DUMITRACHE

Rezultate complete baraj promovare:

VIITORUL FELEACU (CJ) – GLORIA LUNCA TEUZ CERMEI (AR) 2-2 după 120 de minute, 1-0 după 90 de minute (0-1 în tur).

Stadion: TCI (Cluj-Napoca – Cluj);

Arbitru: Cristian Codrea (Baia Mare – Maramureş); Asistenţi: Cristian Nicolae Lucaci şi Gheorghe Vasile Tarba (ambii din Baia Mare – Maramureş); Observatori: Ioan Onicaş şi Costin Dan (ambii din Zalău – Sălaj).

►Marcator: Horaţiu Moldovan (79), Radu Danciu (107) / Andrei Purice (111), Ghergar (120)

ŞOIMII TOPOLOG (TL) – SPORTUL CHISCANI (BR) 1-4 (2-2 în tur).

Stadion: Comunal (Topolog – Tulcea);

Arbitru: Florin Miron (Bucureşti); Asistenţi: Cristian Ionuţ Măndită (Tunari – Ilfov) şi Marian Istrate (Buftea – Ilfov); Observatori: Marian Dorobanţu (Buzău) şi Rodel Aron (Slobozia – Ialomiţa).

►Marcatori: Moldoveanu (72) / Durbac (36), Huţu (68), Pascu (82), Cl. Boariu (90)

AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – VENUS INDEPENDENŢA (CL) 3-0 (3-4 în tur)

Stadion: Trust (Cernavodă – Constanţa);

Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica – Ilfov); Asistenţi: Dragoş Baluna şi Alexandru Midvichi (ambii din Bucureşti); Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca – Cluj) şi Marin Rusen (Bucureşti).

►Marcatori: Husein (37), Fotescu (62 – pen.), Rusu (90+2)

PROGRESUL BUCUREŞTI (B) – ARSENAL MALU (GR) 1-4 (0-2 în tur)

Stadion: Romprim (Bucureşti);

Arbitru: Andrei Moroiţă (Ploieşti – Prahova); Asistenţi: Cătălin Alexandru Popovici şi Ştefan Dumitrache (ambii din Ploieşti – Prahova); Observatori: Constantin Ştefan şi Dan Ionescu (ambii din Bucureşti).

►Marcatori: … (83) / Silviu Radu (34, 65, 85), Alin Damian (44)

FLACĂRA MORENI (DB) – VOINŢA CREVEDIA (IF) 3-0 (2-2 în tur)

Stadion: Flacăra (Moreni – Dâmboviţa);

Arbitru: Dan Grigore Botescu (Bucureşti); Asistenţi: Mihai Marian Ionescu (Suseni – Argeş) şi Şerban State (Piteşti – Argeş); Observatori: Corneliu Fecioru şi Mihnea Marsilian Totan (ambii din Bucureşti).

►Marcatori: Vlad Cârnaru (24), Timofte (25 – pen.), Negrea (81)

CS PĂULEŞTI (PH) – EUROMANIA DUMBRĂVENI (VN) 2-0 (3-1 în tur)

Stadion: Comunal (Păuleşti – Prahova);

Arbitru: Cristina Mariana Trandafir (Bucureşti); Asistenţi: Mihaela Ţepuşă şi Roxana Ivanov (ambii din Bucureşti); Observatori: Irina Mîrţ şi Andrei Simion (ambii din Bucureşti).

►Marcatori: Vlad Negoiţă (17 – autogol), Andrei Ciobanu (75)

NEMERE DIN GHELINŢA (CV) – PETROLUL BERCA (BZ) 1-0 (2-4 în tur)

Stadion: Comunal (Ghelinţa – Covasna);

Arbitru: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); Asistenţi: Aurelian Ţoie şi Gabriel Neagu (ambii din Bucureşti); Observatori: Cristian Nica (Ploieşti – Prahova) şi Ilie Luca (Braşov).

►Marcator: Ciprian Ursu (4)

AVÂNTUL VALEA MĂRULUI (GL) – PAJURA HUŞI (VS) 3-1 (4-1 în tur)

Stadion: Comunal Valea Mărului (Galaţi);

Arbitru: Eduard Ioniţă (Constanţa); Asistenţi: Silviu Branduşa (Călăraşi) şi Marian Carson (Constanţa); Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) şi Constantin Chiriazic (Tulcea).

►Marcatori: Vlad Antofe (7), Ionuţ Cristian (20), Cristian Frunză (60 – pen.) / Mădălin Căciulă (71 – pen.)

GAUSS RĂCĂCIUNI (BC) – SIRETUL LESPEZI (IS) 0-1 (1-2 în tur)

Stadion: Răcăciuni (Bacău);

Arbitru: Ionel Ivan (Brăila); Asistenţi: Florin Alexandru Vişan (Galaţi) şi Daniel Vlase (Slobozia Conachi – Galaţi); Observatori: Liviu Seceanu (Galaţi) şi Vasile Vămanu (Piatra Neamţ – Neamţ).

►Marcatori: Andrei Dandu (75)

LUCEAFĂRUL MIHAI EMINESCU (BT) – VOINŢA ION CREANGĂ 1-5 (NT) (1-0 în tur)

Stadion: Comunal Mihai Eminescu (Mihai Eminescu – Botoşani);

Arbitru: Valentin Lungu (Iaşi); Asistenţi: Ionuţ Melinte şi Andrei Diaconu (ambii din Iaşi); Observatori: Constantin Gheorghe (Suceava) şi Gabriel Flaviu Pop Ion (Bacău).

►Marcatori: Vechiu (90+2) / Marius Doboş (18, 72), Ionuţ Tofan (35, 60), Silviu Boboc (66)

ŞOMUZ FĂLTICENI (SV) – FC BISTRIŢA (BN) 1-1 (0-0 în tur)

Stadion: Tineretului (Fălticeni – Suceava);

Arbitru: Sergiu Mavriche (Bacău); Asistenţi: Damian Antal şi Alexandra Theodora Apostu (ambii din Bacău); Observatori: Virgil Stărică (Iaşi) şi Daniel Cioloboc (Târgu Mureş – Mureş).

►Marcatori: Cutaş (90+4) / Otniel Sighiartău (5)

UNIREA MIRŞID (SJ) – VIITORUL ULMENI (MM) 0-7 (0-1 în tur)

Stadion: Comunal (Mirsid – Sălaj);

Arbitru: Mircea Ardelean (Arad); Asistenţi: Sebastian Pantea şi Alina Mihoc (ambii din Arad); Observatori: Claudiu Ştefănuţi (Bistriţa – Bistriţa Năsăud) şi Viorel Vancea (Oradea – Bihor).

►Marcatori: Dănuţ Sabău (22), Marius Feraru (34, 50), Sergiu Chiorean (39), Dumitru Morar (71, 84), Alexandru Ignat (78)

MUREŞUL LUDUŞ (MS) – MUREŞUL VINŢU DE JOS (AB) 0-3 (0-1 în tur)

Stadion: Mureşul (Luduş – Mureş);

Arbitru: Dan Florin Dreve (Cluj-Napoca – Cluj); Asistenţi: Iulian Szekely şi Doru Claudiu Lucaciu (ambii din Cluj-Napoca – Cluj); Observatori: Aron Huzu (Sibiu) şi Mihail Băcescu (Braşov).

►Marcatori: M. Popa (8) , Apetri (26), Iacşa (79)

HERCULES LUPENI (HD) – RIPENSIA TIMIŞOARA (TM) 0-3 (0-4 în tur)

Stadion: Minerul (Lupeni – Hunedoara);

Arbitru: Dorian Micloşină (Reşiţa – Caraş Severin); Asistenţi: Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa – Caraş Severin) şi Ionel Caius Drula (Drobeta Turnu Severin – Mehedinţi); Observatori: Luis Moisescu (Drobeta Turnu Severin – Mehedinţi) şi Valeriu Nichimiş (Alba Iulia – Alba).

►Marcatori: Florin Nanu (4), Briciu (79), Mediop (86)

TRACTORUL CETATE (DJ) – CS ŞIRINEASA (VL) 3-1 (1-4 în tur)

Stadion: Tractorul (Cetate – Dolj);

Arbitru: Cătălin Marian Pană (Bucureşti); Asistenţi: Ionuţ Marius Bobe (Videle – Teleorman) şi Marilena Cătălina Nan (Alexandria – Teleorman); Observatori: Vasile Balaj (Reşiţa – Caraş Severin) şi Nicolaescu Florin (Slatina – Olt).

►Marcatori: Jilcu (23), Boboescu (65 – pen.), Dodoacă (77) / Ceapă (1)

GILORTUL TÂRGU CĂRBUNEŞTI (GJ) – FC HERMANNSTADT (SB) 1-5 (0-1 în tur)

Stadion: Local (Târgu Cărbuneşti – Gorj);

Arbitru: Nicolae Cătălin Botaş (Timişoara – Timiş); Asistenţi: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj – Timiş) şi Andrei Nicolae Chiţoiu (Timişoara – Timiş); Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti – Argeş) şi Călin Marius Orbonaş (Ilia – Hunedoara).

►Marcatori: … () / C. Trohin, Daniel Tătar (două), Ionuţ Simion, Andrei Greavu

FC ARGEŞ 1953 PITEŞTI (AG) – RECOLTA STOICĂNEŞTI (OT) 4-1 (1-1 în tur)

Stadion: Bradu (Bradu – Argeş);

Arbitru: Ionuţ Valentin Iugulescu (Târgovişte – Dâmboviţa); Asistenţi: Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea) şi Ramona Doriana Bunget (Târgu Jiu – Gorj); Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) şi Tudor Negoiţă (Ploieşti – Prahova).

►Marcatori: Pătrănoiu, Tameş, Dima, Prodan / Preda

OLIMPIC CETATE RÂŞNOV (BV) – UNIREA CRISTURU SECUIESC 2-0 (HR) (1-3 în tur)

Stadion: Bucegi (Râşnov – Braşov);

Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş – Mureş); Asistenţi: Balint Albu şi Andra Tănăsuc (ambii din Târgu Mureş – Mureş); Observatori: Andrei Ioniţă şi Mihai Costache (ambii din Bucureşti).

►Marcatori: Nicolae Mariean (40, 44)

ANDRIAS ANDRĂŞEŞTI (IL) – FCM ALEXANDRIA (TR) 1-1 (1-3 în tur)

Stadion: Comunal (Andrăşeşti – Ialomiţa);

Arbitru: Florin Aurelian Macovei (Galaţi); Asistenţi: Florin Iftode (Târgu Bujor – Galaţi) şi Răzvan Negoiţă (Brăila); Observatori: George Ionescu şi Olivian Capra (ambii din Bucureşti).

►Marcatori: Baltă (75) / Căpăţână (44 – pen.)

CSM ŞCOLAR REŞIŢA (CS) – PANDURII CERNEŢI (MH) 3-0 la masa verde (6-1 în tur) – nu s-a disputant

RECOLTA DOROLŢ (SM) – FC HIDIŞEL (BH) – nu s-a disputant.