Biblioteca Județeană „Marin Preda” Teleorman: Câștigătorii Concursului de creație literară „Copiii noștri talentați”

Miercuri, 6 decembrie 2017, începând cu ora 10,00, în sala de lectură a Bibliotecii Județene „Marin Preda” Teleorman, a avut loc decernarea premiilor Concursului de creație literară „Copiii noștri talentați”.

Concursul a avut două categorii, poezie și proză, fiecare adresându-se elevilor claselor III-IV, V-VI și VII-VIII.

Premiul Consiliului Județean Teleorman, „Cea mai bună lucrare de proză scurtă”, i-a revenit lui Elli Păun, de la Școala Gimnazială „Mihai Viteazul” Alexandria, iar Premiul Bibliotecii Județene „Marin Preda” Teleorman, lui Gabriel Felix Paraschiv, de la Școala Gimnazială „Vasile Racotta” Ștorobăneasa.

La secțiunea poezie, clasele III-IV, Premiul I-âi a fost câștigat de Eliza Georgiana Nistor, de la Școala nr. 5 Alexandria, Premiul al II-lea, de Evelina Maria Desculțu, de la Școala Gimnazială „Mihai Viteazul” Alexandria, iar Premiul al III-lea, de Bianca Soare, de la Școala „Ștefan cel Mare” Alexandria.

La secțiunea proză scurtă, pentru aceeași categorie de vârstă, Premiul I-âi a fost obținut de Maria Bîrleanu, de la Școala nr. 5 Alexandria, Premiul al II-lea, de Dani Alexandru Toma, de la Școala „Ștefan cel Mare” Alexandria, iar Premiul al III-lea, de Luca Alexandru Ispas, de la Școala nr. 5 Alexandria.

La secțiunea poezie, pentru categoria V-VI, Premiul I-âi a fost câștigat de Amelia Petreacă, de la Școala „Ștefan cel Mare” Alexandria, Premiul al II-lea, de Andreea Ilin, de la Școala nr. 5 Alexandria, iar Premiul al III-lea, de Evelina Mușat de la Școala „Ștefan cel Mare” Alexandria.

La secțiunea proză scurtă, pentru aceeași categorie de vârstă, Premiul I-âi a fost obținut de Nerisa Ispas, de la Școala „Mihai Viteazul” Alexandria, Premiul al II-lea, de Maria Mușat, de la Școala „Mihai Viteazul” Alexandria, iar Premiul al III-lea, de Ștefania Pisică, de la Școala „Zaharia Stancu” Roșiorii de Vede.

La categoria VII-VIII, secțiunea poezie, Premiul I-âi a fost câștigat de Alexia Badea, de la Școala nr. 2 Videle, Premiul al II-lea de Alexandra Necșuleasa de la Școala nr. 2 Videle și de Andreea Cătălina Duminică, de la Școala Viișoara, iar Premiul al III-lea, de Cristina Violeta Necula, de la Școala Purani.

La aceeași categorie, secțiunea proză scurtă, Premiul I-âi a fost obținut de Anelis Botea, de la Școala nr. 5 Alexandria, Premiul al II-lea, de Alexandra Badea, de la Școala nr. 1 Orbeasca, iar Premiul al III-lea, de Ana Maria Bradu, de la Școala Bujoreni.

Mențiunile, categoria III-IV, secțiunea poezie, au fost obținute de: Raluca Georgiana Petruș (Școala Generală „Gr. D. Ghica Peretu), Luca Buzatu (Școala Generală nr. 5 Alexandria), Andra Erik Almăjanu (Școala Generală „Gr. D. Ghica” Peretu), Loredana Alexandra Zanfir (Școala Generală „Gr. D. Ghica” Peretu), Andra Marina Ionescu (Școala Generală „Mihai Viteazul” Alexandria), Mateo Gabriel Neagu (Școala Generală „Ștefan cel Mare” Alexandria), Erik Dică (Școala „Ștefan cel Mare” Alexandria).

La secțiunea proză scurtă, aceeași categorie, mențiunile au revenit următorilor elevi: Rareș Ionuț Duman (Școala Generală „Gr. D. Ghica” Peretu), Teodora Maria Velicu (Școala Generală „Mihai Viteazul” Alexandria), Denis Dumitrache (Școala nr. 5 Alexandria), Adelina Gogoașă (Școala „Gr. D. Ghica” Peretu), Mario Opriș (Școala „Ștefan cel Mare” Alexandria), Andra Ioana Ghiță (Școala „Mihai Viteazul” Alexandria) și Elisa Groseanu (Școala „Ștefan cel Mare” Alexandria).

Mențiunile pentru poezie, categoria V-VI, au fost obținute de: Denis Ionuț Floroiu (Școala „Ștefan cel Mare” Alexandria), Florentina Ciobanu (Școala nr. 5 Alexandria), Alexandra Răducu (Școala Generală „V. Racotta” Ștorobăneasa), Maria Cristina Drăgan (Școala Generală Purani), Diana Sara Andreea Ghimfus (Școala „Gr. D. Ghica” Peretu), Diana Mușat (Școala nr. 5 Alexandria) și Andreea Maria Pavel (Școala „V. Racotta” Ștorobănea), iar cele pentru proză scurtă, de: Bianca Ignat (Școala nr. 5 Alexandria), Robert Șerban Pascu (Școala „Ștefan cel Mare” Alexandria) și Bianca Alexandra Petrosu (Școala Generală nr. 2 Orbeasca).

Mențiunile pentru poezie, categoria VII-VIII, le-au obținut: Maria Gavrilă (Școala „Mihai Viteazul” Alexandria), Petrișor Marius Dogaru (Școala Generală Purani), Mirela Burcea (Școala Generală Viișoara), Maria Motoi Neaga (Școala „Mihai Viteazul” Alexandria), Mădălina Ghinea (Școala „Mihai Viteazul” Alexandria), Bianca Fereșteanu (Școala „V. Racotta” Ștorobăneasa), Andreea Elena Buliga (Școala „Gr. D. Ghica” Peretu), Cristina Ciocârlan (Școala nr. 5 Alexandria), Doroteea Popa (Școala nr. 5 Alexandria) și Răzvan Neacșu (Școala nr. 5 Alexandria), iar cele pentru proză scurtă au fost obținute de: Mircea Țânțăreanu (Școala „Ștefan cel Mare” Alexandria), Alexia Firican (Școala „Ștefan cel Mare” Alexandria) și Raluca Toma (Școala „Gr. D. Ghica” Peretu).

Cornelia RĂDULESCU

Leave a Reply